Proč bude stále existovat protekcionismus a korupce

Protože jsme lidé a je to lidskou vlastností. Vždy budeme upřednostňovat rodinu, přátele a známé a tady je počátek korupce a protekcionismu. Obvykle si ho sami ani neuvědomujeme.

Případ 1.: Uvolní-li se lukrativní pracovní pozice ve společnosti, kde pracujete, snažíte se práci dohodit někomu známému, příbuznému, příteli. Znáte-li se navíc dobře s ředitelem, sdělíte mu, že by jste měli na tuto pozici skvělého kandidáta (lobbing). Je-li přijat, byl přijat pro své kvality nebo díky vašemu lobbingu? Kde je hranice doporučení a kde je hranice protekcionismu?

Případ 2.: Pracujete na obecním úřadě, víte, že obec potřebuje provést celkem směšnou zakázku, a současně víte, že Pepa tohle dělá, s Pepou se znáte od školky a je to Váš kamarád. Zakázka je malého rozsahu a nebude se na ni vypisovat výběrové řízení. Doporučíte radě Pepu a notně ho vychválíte (lobbing). Pepa zakázku obdrží. Protekcionismus či doporučení?

Myslíte si, že děláte něco špatně? Nebo vás hřeje pocit, že jste pomohli kamarádu, příbuznému? Kde je hranice mezi korupcí, protekcionismem a doporučením? Co kdyby Pepa, řekl, že když mu zakázku dohodíte, udělá vám tu dlažbu na dvoře zadarmo? (to už znaky korupce splňuje) Ale vy to tak nevnímáte,  protože je to váš kamarád a řeči se vedou a voda teče…….

Jistě můžeme namítnout, že je to něco jiného, že sehnat práci kamarádovi přece není korupce a ten dvůr jste měli domluveni dlouho. Opravdu? Jaký je mezi tím rozdíl, když politik dohodí zakázku svému příbuznému a vy Pepovi? A že je banální zakázka (třeba oprava jednoho obecního chodníku) něco jiného než velká státní zakázka? Ale kde že. Je to stále totéž. Oba z toho máte nějaký prospěch.

Bojovat proti protekcionismu je boj proti lidské přirozenosti. Boj s korupcí je věc jiná, jenže boj s korupcí je svým způsobem boj s větrnými mlýny. Korupce totiž může vznikat pouze tam, kde je k ní prostor. A prostor k ní bude vždy tam kde jsou lidé. Ono totiž to sklouznutí od protekce ke korupci je záležitost chvilky. Začíná to vždy stejně, slíbenou službičkou, lahví alkoholu, lístky do divadla……..

Můžeme argumentovat etikou a morálkou – ano minimálně na úrovni politiky či úřadů by měli mít zaměstnanci i politici dostatek etiky a morálky, aby nemohlo dojít ke korupci. Praxe několika stovek let ukazuje, ale pravý opak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial