Přidaná hodnota

Předně by mě zajímalo, jakou přidanou hodnotu stát přidává k mé práci, aby si z ní mohl legálně brát DPH. Dodnes mi to nikdo nevysvětlil. Ano jistě, víme, že se jedná o daň kterou stát vybírá z každé činnosti uskutečněné na území svého státu. A ano víme, že DPH vzniklo ve Francii (1), kdy se stát bál zvýšit razantně daně z příjmů korporacím a tak vymyslel tuhle fičurku. Je jasné, že se toho ihned chytili ostatní politici, přeci jen zvýšit státní rozpočet se vždy hodí. Ale pořád mi nikdo nevysvětlil co za přidanou hodnotu to dává k mé činnosti. Tedy kromě práce navíc, šílených obstrukcí a pokut a opovažte se udělat chybu nebo nedodržet termín.

Když jsme v devadesátkách chtěli uvádět ceny prosté daní a daně připočítávat až u pokladem, stát nám to pro jistotu ihned zarazil. Musíte uvádět konečnou cenu pro spotřebitele tedy vč. všech daní a poplatků. Zjevně panovala obava, že by lidé mohli zjistit o kolik je stát legálně odírá. Mimochodem tento systém je např. v USA a nikdo s tím nemá problém, pravda jejich obdoba DPH je od 4% do 7%, nemají federálně danou sazbu. Některé státy mají ještě tzv. nestandardní sazbu daně.

Mám takový pocit, že 7% by nikdo neřešil snad ani u nás. Zatím co my se máme. Máme totiž hned 3 sazby, každý rok nám pro jistotu přeřadí některé činnosti do jiné daně. Takže se v tom už prostě skoro nikdo nevyzná. A teď to dorazil tým myslitelů do totálního absurdna, na jeden výrobek budeme mít 3 sazby (to jsme snad světový unikát). Pecka ne? A ta výše 21%, 15%, 10% to už fakt není morální ani normální.

Když se chtějí páni politici srovnávat s USA, tak pořádně – odvody daní z příjmů, soc. a zdrav. pojištění se v USA pohybují mezi 30-40%, a DPH 4-7%. My máme zdanění práce zaměstnanců 65%, živnostníků 67% a průměrné DPH je cca 18,6% (vypočteno MF a NKÚ). Vnímáte ten rozdíl?

(1) Tvůrce DPH, tehdy zvané taxe sur la valeur ajoutée (francouzsky TVA), byl francouzský ekonom Maurice Lauré. Poprvé použil daň v roce 1954, kdy se po druhé světové válce stal ředitelem francouzské daňové správy (Direction générale des impôts). Daň se z počátku vztahovala pouze na velké korporace, časem se ale rozšířila na všechny druhy zboží.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial